Jdi na obsah Jdi na menu
 


Huculský kůň

15. 6. 2008

Huculský kůň je nejpřímějším potomkem divokého koně evropského – tarpana (equus ferus seu gmelini). Poslední klisna tarpana byla ulovena na stepi jižní Ukrajiny v roce 1879. Po tarpanovi se zachovala jen jedna úplná kostra v Zoologickém muzeu Akademie věd v Petrohradě. Jediné co přetrvává je přímý genetický vklad v krvi polodivokých potomků tarpana, z nichž hucul je jedním z nejčistokrevnějších.

 

Obrazek

 

Obrazek


Huculský kůň byl od nepaměti chován polodivoce a velice tvrdě, hlavně na karpatských planinách. O hucula (hucul v rumunštině znamená zbojník) se začala výrazněji zajímat v polovině 19. století rakousko-uherská armáda, když odborná komise ministerstva války poznala kvality tohoto koně, jeho otužilost, tvrdost a dlouhověkost. Toto malé horské plemeno pochází z oblasti Karpatského oblouku. Okolí Jasiny na Ukrajině se jmenuje Huculsko, odtud tedy název huculský kůň (dříve Zakarpatská Rus).Hucul je velmi odolný koník s malými nároky. Má silně geneticky zakořeněné instinkty a pudy z přírody, kde musel často odolávat útokům vlčích smeček, medvědům a jiným predátorům. Proto také ve stádě panuje tvrdá hierarchie, která se řídí nejen právem silnějšího, ale staršího.

 

Obrazek


Huculové mohou běžně pracovat od 3 do 25 let, dospívají okolo šestého roku a umírají okolo třiceti let. Hucula neuctíte celodenním pobytem ve stáji. Je to přírodní koník a tak je nejraději venku, jak pod sedlem, v zápřahu, nebo jen tak volně ve výběhu. Venku může žít opravdu celý rok, a to i když, zvláště na horách, napadá několik metrů sněhu. Není raritou, že v těchto podmínkách přežívá bez jakékoliv újmy i novorozené hříbě. Je to stádové zvíře, keteré vyžaduje pohyb.

V roce 1979 byl huculský kůň zařezen do chráněného genofondu původních plemen hospodářských zvířat FAO a v roce 1993 bylo toto plemeno prohlášeno genovou rezervou ČR.
 

 

Obrazek

NĚCO O STAVBĚ TĚLA HUCULA:

Rozmezí výšky koně v kohoutku:KLISNY:134-142cm

HŘEBCI:136-144cm

Zbarvení:hnědáci, plaváci, ryzáci, bílé odznaky jsou nežádoucí, často se objevuje úhoří pruh, oslí kříž nebo zebrování nohou tyto zanky jsou hlavními znaky hucula.

Vzhled:kratší hlava s mohutnými žuchvami (aby mohl spásat i dřevnatou rostlinnou stravu)

bohatá hříva a ohon, hrubé žíně

 zadní nohy bývají šavlovité(mívají šavlovitý postoj) a tvrdá kopyta(většinou se nekují)

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář