Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arabský plnokrevník

29. 6. 2008

Vznik plemene arabského plnokrevného koně zůstává zahalen tajemstvím. Beduíni si již po generace předávali různé pověsti o vzniku tohoto mimořádného plemene a já zde uveřejním jednu z nich.

Na pradávné poušti středního východu vzniklo nejstarší plemeno jezdeckého koně-arabský plnokrevník. Jeho původ se odvozuje od pěti nejčistších klisen proroka Mohameda známých jako ,,Al Kham-sa"  a jejich jména jsou:Kohejlan, Siglavi, Obajan, Hamdani a Hadban. Tyto klisnu prý zachránili život samotnému Mohamedovi když prchal před svými nepřáteli z Mekky do Mediny.

Beduíni po tisíciletí velmi pečlivě udržovali čistotu chovu. Vybírali z omezeného počtu kusů a k tomu kůň musel být vhodný do bitvy(na to se arabský plnokrevník hodil skvěle, jelikož byl rychlý jako blesk, velmi statečný, oddaný a moc neřechtal a proto neupozorňoval nepřátele) Díky malému počtu kusů byl tento chov nesmírně čistý.

Arabský plnokrevník vyniká vytrvalostí. Jeho obrysová linie je dána výjimečným utvářením jeho kostry. Má 16 párů žeber, 5 bederních obratlů a 16 ocasních, na rObrazekozdíl od jiných plemen koní, která mají uspořádání 18 – 6 -18. Tento rozdíl podmiňuje vysoké nesení ocasu. Pohyb arabského plnokrevného koně se popisuje jako plavání, kůň se pohybuje jako v plavém skoku. Při startu z místa, létají za ním drny trávy, do vzdálenosti mnohdy přesahující i 30 metrů.

Silný charakter, konstituční tvrdost a ušlechtilost arabský plnokrevník vtiskuje také svému potomstvu.arabský plnokrevník je ohnivý a odvážný, přesto má ale neobyčejně dobrou povahu.

Arabský plnokrevník žil od nepaměti mezi pouštními kmeny beduínů na Arabském poloostrově a byl chován hlavně jako kůň válečný, se kterým byli Beduíni schopni rychle napadat vzdálené tábory nepřátel. V těchto drsných podmínkách se rozvinula velká kapacita plic a neuvěřitelná vytrvalost arabského koně. Pouštní klima nutilo Beduíny, aby se dělili o své jídlo, vodu a dokonce i stany se svými koňmi, kteří byli součástí jejich života. Výsledkem toho je blízký vztah arabského plnokrevníka k lidem a jeho vysoká inteligence.

Životnost tohoto plnokrevníka je legendární a četné rekordy tohoto plemene ukazují na jeho pozoruhodnou vytrvalost. V 19. století se často pořádaly závody arabských plnokrevníků na velkou vzdálenost v poušti. Mohly trvat až tři dny.Obrazek

Po tisíciletí byl arabský plnokrevník chován a šlechtěn v maximální čistotě krve, a proto je unikátní. Vysoká inteligence, trénovatelnost, jemný charakter a vitalita z něj dělají skvělého jezdeckého koně a umožňují jezdci vyniknout ve většině jezdeckých disciplin a aktivit. V závodech endurance pak nemá arabský plnokrevník sobě rovného soupeře.

Beduíni byli posedlí snahou udržet krevní linie svých pouštních koní absolutně čisté, klisny se staly jejich největším bohatstvím a nebylo tehdy větší pocty, než dostat darem klisnu arabského plnokrevníka.

Hrál také významnou roli při vývoji většiny známých plemen koní. Jeho největším přínosem byl podíl na vzniku anglického plnokrevníka.

Organizace, která v současné době řídí a určuje podmínky registrace a vedení plemenných knih plnokrevných arabských koní je WAHO ( World Arabian Horse Association). Do této plemenné knihy se zapisují pouze arabští plnokrevníci, u kterých genetické testy potvrzují původ. Tím je zajištěna čistota plemene arabský plnokrevník.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář